Cart  

Brak produktów

Razem

Koszyk Realizuj zamówienie

Andrzej Dudziński

 

1945, Sopot


Malarz, rysownik, grafik i fotograf. Studiował architekturę na Politechnice Gdańskiej, następnie przeniósł się na architekturę wnętrz i grafikę do gdańskiej PWSSP. Absolwent grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie kształcił się w pracowni plakatu Henryka Tomaszewskiego. Już jako student publikował swoje rysunki w miesięczniku
Polska, a także w tygodnikach Szpilki i Kultura. Jest autorem ptaka „Dudi”, którego komentarze polskiej rzeczywistości realnego socjalizmu obok rysunków A. Mleczki stanowiły ostrą satyrę ówczesnych stosunków. W czasie pobytu w Londynie w latach 1970/72 współpracował z pismami takimi jak OZ, Ink, Frendz czy Time Out. Po powrocie do kraju podjął stałą współpracę z pismami Ty i ja, Literaturą, Kulisami i Polityką. Projektował plakaty teatralne i filmowe, pisał (wspólnie z żoną) i ilustrował książki dla dzieci, projektował scenografie teatralne i czołówki filmowe, współpracował z radiem i telewizją i wystawiał swoje prace w czołowych galeriach.

W 1977 roku został zaproszony na Międzynarodową Konferencję Grafików w Aspen, Kolorado. Po przyjeździe do Stanów postanowił zamieszkać w Nowym Jorku. Podjął współpracę z czołowymi pismami amerykańskimi, w tym: The Atlantic Monthly, The Boston Globe, Newsweek, The New York Times, Playboy, Rolling Stone, Vanity Fair, The Washington Post i Time. Współpracował również z wieloma pismami europejskimi.

W 2012 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, jest również laureatem Nagrody Neptuna przyznawanej przez prezydenta Gdańska i Nagrody ZaiKSu. W latach 1982 − 1990 wykładał w Parsons School of Design w Nowym Jorku. Na swoim koncie ma ponad 70 wystaw, wydał również 8 publikacji.

Prace w ofercie