Cart  

Brak produktów

Razem

Koszyk Realizuj zamówienie

Krystyna Nowakowska

 

1953, Rzeszów

Artystka urodziła się w 1953 r. w Rzeszowie . W roku 1973 ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu .W latach 1973-1979 studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom pod kierunkiem prof. Jerzego Bandury uzyskała w 1979 r. Z
Krystyna Nowakowska zajmuje się rzeźbą tworząc unikatowe kompozycje w wosku które są odlewane w brązie techniką „wytapianych modeli". Rezultaty jej pracy prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Galerii „ARTEMIS'' w Krakowie w 2002, w Galerii ZPAP „Pro Arte''w Zielonej Górze w 2003 r., w galeriach Vollenhouve-Holandia-1992, La Galerie du City Concorde-Luxemburg 1996 r.,w Konsthalle Solvesborg Szwecja 2000 r., w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, w 2004, w Galerii TAKT w Wiedniu 2017 r. i wielu innych. Artystka również brała udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce, Niemczech, Francji, Włoszech, Szwecji, Holandii.
W roku 2006 na XI Salonie Sztuki Stowarzyszenia Twórczego „ POLART'' w Krakowie otrzymała Srebrny Medal, a na XV Salonie w roku 2010 medal złoty. W 2011 roku biorąc udział w Salonie Sztuki z okazji 100-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego 1911-2011 w Pałacu Sztuki w Krakowie otrzymała nagrodę w dziedzinie rzeźby „"ZŁOTĄ RAMĘ". Za pracę twórczą – rzeźbiarską w 1987 r otrzymała stypendium artystyczne Ministra Kultury i Sztuki , a w 1988 r. stypendium twórcze Miasta Krakowa. W roku 2016 została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.
Prace rzeźbiarskie artystki znajdują się w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, w zbiorach Galerii Miejskiej w Csongrad (Węgry) , Mikołowie i Iserlohn w Niemczech , w Muzeum PRL w Nowej Hucie, w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, m. in. w Krakowie , Warszawie, na Wegrzech, w Boliwii, Francji, Holandii, Japonii, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii, Szwecji, USA , Włoszech.
Artystka wielokrotnie uczestniczyła w Międzynarodowych Plenerach Artystycznych we Francji i Niemczech oraz w organizowanych tam wystawach, brała również udział w sympozjach rzeźbiarskich w Iserlohn – Niemcy i w Csongrad –Węgry.
Podczas pleneru w Mikołowie zrealizowała rzeźbę odlaną w brązie posadowioną na marmurowym cokole w centrum miasta. Krystyna Nowakowska jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, należy do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz do Stowarzyszenia Twórczego „Polart" .

Aktualnie brak prac tego artysty w ofercie.

Prace archiwalne