Cart  

Brak produktów

Razem

Koszyk Realizuj zamówienie

Eugeniusz Gerlach

 

1941, Bieniawa k. Tarnopola

Eugeniusz Gerlach urodził się w roku 1941 w Bieniawie k. Tarnopola (na Kresach Wschodnich -terytorium II Rzeczpospolitej Polskiej). Na ziemie odzyskane przybył w roku 1946 zamieszkując w Paczkowie (powiat Nysa). Tam też uczęszczał do szkoły podstawowej w latach 1949-1955. W latach 1955-1960 uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W latach 1960-1966 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Malarstwo sztalugowe i architektoniczne studiował w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego, natomiast grafikę warsztatową u prof. Mieczysława Wejmana. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1966 roku. Promotorami jego pracy dyplomowej byli m.in. Wacław Taranczewski, Czesław Rzepiński, Jonasz Stern i Hanna Rudzka-Cybisowa. Mieszka i pracuje w Krakowie.
Od roku 1966 jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W swoim dorobku ma ponad 50 wystaw indywidualnych i udział w ok. 70 wystawach zbiorowych, na których zdobywał nagrody i wyróżnienia.

Pierwsze lata plastycznych poszukiwań to okres fascynacji osiągnięciami kolorystów i postimpresjonizmu, poparte edukacją w Krakowskiej Akademii. Powstają portrety, martwe natury, pejzaże, pierwsze kompozycje na poły abstrakcyjne czerpiące z osiągnięć kubizmu i futuryzmu, czy później malarstwa informel. Z biegiem lat, stopniowo pojawiają się figury ludzkie zredukowane do sylwetek wpisanych w płaszczyzny ekspresyjnego, żywego koloru, rozgraniczane ostrym konturem łuków i linii; przedmioty określane polami barw obwiedzionymi czarnym konturem, czy obrazy nie mające prostych odniesień do widzialnej rzeczywistości, jak „kompozycje kilimowe", będące układanką ściśle pokrywających płaszczyznę różnokolorowych kształtów. Źródłem inspiracji jest tu sama natura ze swoim bogactwem barw, ale też malarstwo jako takie - definiowanie płaszczyzny płótna w kategoriach kompozycji, koloru i rytmu. Tematy i motywy pojawiające się wielokrotnie na przestrzeni kilkudziesięciu lat przedstawiane są w rozmaitych konfiguracjach kompozycyjnych i kolorystycznych, by w kolejnych odsłonach ukazywać bogactwo form i precyzję operowania środkami malarskimi. Jego obrazy najczęściej wybiegają w kierunku abstrakcji, ale zatrzymują się na jej progu. Tutaj eksperymenty kompozycyjne ujęte zostają w szlachetną i harmonijną strukturę. To rytm linii i sprzymierzony z nim nieomal muzycznie dialog barw sprawiają, że wrażenie chaosu ustępuje miejsca ładowi i jakiejś zdumiewającej konieczności.

WAŻNIEJSZE WYSTAWY INDYWIDUALNE:

2011 – wystawa indywidualna malarstwa – „Sport w malarstwie" – Muzeum Sportu i Turystyki w
Warszawie
2011 – TPSP Kraków – Górny Pałac Sztuki
2012 – Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów – Gorlice
2012 – ZMYSŁY SZTUKI – Muzeum Pałac w Wilanowie – Warszawa
2012 – SPORT W SZTUCE – Muzeum Miasta Łodzi – Łódź
2013 – CZTERY OBLICZA TWÓRCZOŚCI – Galeria DAP 3 – OW ZPAP – Warszawa
2013 – ARTYŚCI W ŁAZIENKACH – Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
2013 / 2014 – wystawa indywidualna malarstwa – MUZYCZNE INSPIRACJE – Europejska Galeria
Sztuki MILLENIUM HALL – Rzeszów
2014 – LINIA I KOLOR – Galeria OG ZPAP – Gdańsk
2015 – MUZYCZNE INSPIRACJE – Centrum Kultury ZAMEK – Galeria PROFIL – Poznań
2016 – MISTRZOWIE MARTWEJ NATURY – Górny Pałac Sztuki – Świetlica Wyspiańskiego – TPSP
Kraków
2020 – Eugeniusz Gerlach EKSPRESJA KOLORU – Galeria 101 Projekt – Warszawa
2021 – EKSPRESJA KOLORU – Galeria ArtInHouse – Warszawa
2022 – MUZYCZNE INSPIRACJE – Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni

 

Prace w ofercie

Prace archiwalne