Cart  

Brak produktów

Razem

Koszyk Realizuj zamówienie

CODZIENNOŚĆ | Katarzyna Środowska i Leszek Michalski


wystawa aktualnaCODZIENNOŚĆArtyści: Katarzyna Środowska i Leszek Michalski


Miejsce: Galeria 101 Projekt


Data: 24.06-08-07.2021


Kurator wystawy: Paulina Świerczyńska-Brzezińska


ZOBACZ KATALOG
Malarstwo Katarzyny Środowskiej wypełnia spokój. W konsekwentnie tworzonej kreacji przestrzeni panuje ład i porządek geometrycznych podziałów oraz stonowanych barw. Charakterystyczny dla obrazów Artystki pejzaż, nie posiada zbędnych elementów. Są to zazwyczaj płasko malowane plamy spokojnego nieba i wody. Patrząc na te przestrzenie, niemal czuje się ciepło wakacyjnego dnia. Długa linia horyzontu ciągnie się przez płaszczyzny prac, dając poczucie pewnej kontynuacji. Tam, gdzie jeden obraz się kończy, zaczyna się kolejny. Prace Katarzyny Środowskiej tworzą niezwykle spójną całość, wzajemnie uzupełniających się syntetycznych układów. Płaszczyzny przenikają się, tworząc pole minimalistycznego, uproszczonego tła dla działań bohaterów. Można odnieść wrażenie, że ci żyją w tej ogromnej niedookreślonej przestrzeni i tylko czasem przekraczają granice płótna, dając się podejrzeć oraz uchwycić Artystce. Wrażenie to potęguje sposób malowania postaci – skupionych na swoich codziennych zajęciach, którym oddają się w pełni, zazwyczaj umieszczonych gdzieś z boku całej kompozycji, często stojących tyłem i patrzących w dal. Artystka doskonale posługuje się językiem figuracji, przetworzonym na potrzeby swojego oryginalnego stylu. Czystość formy jest elementem kluczowym dla malarskiego stylu Katarzyny Środowskiej. Widać to szczególnie w przypadku prac architektonicznych, będących na pograniczu abstrakcji. W tych pracach można zaobserwować coraz mocniejsze odejście od realizmu w stronę głębokiej syntezy. Architektura w obrazach Artystki jest kompilacją geometrycznych podziałów podyktowanych układem prostych brył, które niekiedy zdają się przenikać do bardziej tradycyjnych realizacji malarskich. Połączenie tych dwóch ścieżek artystycznego rozwoju, na których głównie skupia się Artystka, pozwala dostrzec bardzo ciekawy głos współczesnego malarstwa, które nie boi się wychodzić poza granice definiowanych nurtów i łączyć elementy pozornie zarezerwowane dla dwóch odmiennych prądów malarskich.
Głównym tematem artystycznych zainteresowań Leszka Michalskiego jest człowiek i to, co go otacza. Twórca od lat pozostaje wierny małym formom rzeźbiarskim, tworzonym metodą wosku traconego. Ta technika, dzięki której powstają wyłącznie obiekty unikatowe, jest szczególnie istotna w kontekście tworzonych przez Artystę serii, takich jak prezentowane na wystawie „Stado", czy „Biutlesi”. Mimo, iż pozornie bohaterowie rzeźb Leszka Michalskiego pod względem wizualnym mają ze sobą wiele wspólnego, to każda z nich jest inna. Każda posiada indywidualne cechy i właściwe sobie „niedoskonałości”. Artysta w charakterystyczny sposób bawi się proporcjami ludzkich i zwierzęcych sylwetek. Są to postacie o pozornie znajomych kształtach, ale w jakiś sposób również obce. Wpływa na to celowa deformacja głów i kończyn, uproszczona lub zniekształcona forma, która jednak nie budzi w odbiorcy negatywnych uczuć. Wręcz przeciwnie – jak sam określa swoje rzeźby Artysta, są to „osobniki niezbyt ładne, ale miłe”. Tym samym Twórca spogląda ponad powierzchowne piękno, uwypuklając to, co niewidoczne na pierwszy rzut oka. Leszek Michalski eksperymentuje z nowymi formami, wpisując się w pewien kanon, w którym istotną rolę odgrywa umiejętność patrzenia na figurę z przymrużeniem oka. Bohaterów swoich rzeźb przestawia z ironią, skupiając się na detalach – atrybutach, sugerujących odbiorcom właściwe znaczenie. Najistotniejsze nie jest bowiem to, co na zewnątrz, ale cała gama wewnętrznych uczuć i doznań, a także to, co je kształtuje, czyli relacje międzyludzkie.
Paulina Świerczyńska-Brzezińska


 

KATARZYNA ŚRODOWSKA


malarka, urodzona w Warszawie w 1971 roku. Absolwentka studiów podyplomowych łódzkiej ASP im. Władysława Strzemińskiego na kierunku Malarstwo i Rysunek. Członkini Mazowieckiego Związku Artystów Sztuk Pięknych. Zajmuje się malarstwem olejnym i akrylowym na płótnie. Jej malarstwo to pełnia przestrzeni, horyzontów, prostoty i harmonii przedstawiona w minimalistyczny sposób. Tworzy obrazy na założeniach abstrakcyjnych, wprowadzając do nich elementy realistyczne i figuratywne. Główną inspiracją jej prac jest otaczająca ją rzeczywistość. Minimalizm i czysta forma, to dla niej sedno sztuki, a proces poszukiwań widoczny w jej malarstwie, wpisuje się idealnie w dyrektywę “im mniej tym więcej”. Bierze czynny udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych. Współpracuje z polskimi i zagranicznymi galeriami sztuki. Prace Artystki znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą.
LESZEK MICHALSKI


rzeźbiarz, urodził się w 1960 roku w Warszawie. W wieku kilkunastu lat rozpoczął edukację plastyczną w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych Zachęta, studia w Wyższej Szkole Projektowania Form Przemysłowych wydział zabawkarski Halle (Niemcy). Początkowo zafascynowany był malarstwem i rysunkiem. Od ponad trzydziestu lat zajmuje się rzeźbą tworząc małe i średnie formy, odlewane z brązu lub aluminium, metodą traconego wosku . Sporadycznie powstają również prace w drewnie. Uczestnik ponad 30 wystaw indywidualnych i ponad 40 zbiorowych. Swoje prace prezentował m.in. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, Antwerpii, Berlinie, Brukseli, Kopenhadze, Ostrawie, Roterdamie, czy Wiedeniu.