Wit Bogusławski. Krzysztof Ostrzeszewicz. Dialog Pokoleń.
Wystawa archiwalna
dialog pokoleń / WYSTAWA malarstwa i RzeźBy wita bogusławskiego i krzysztofa ostrzeszewicza
Artyści: Wit Bogusławski, Krzysztof Ostrzeszewicz
Miejsce: Galeria 101 Projekt, Nowy Świat 53
Daty: 26.07.-9.08.2014
Spośród wielu dziedzin sztuki z którymi kojarzeni są artyści, takimi jak rysunek, obraz, fotografia czy rzeźba – to ta ostatnia jest kluczem do prezentowanej ekspozycji. Zawarty w tytule wystawy „dialog” prowadzi ku refleksji nad twórczością artystów różnych pokoleń, dla których właśnie rzeźba pozostaje dominującym medium wyrazu. Ludzka sylwetka i twarz to tematy interesujące obu artystów. Młodszy z nich, Krzysztof Ostrzeszewicz, w swoich pracach łączy fascynacje tradycją antyczną i kubizmem, natomiast Wit Bogusławski kładzie nacisk na fakturę i materię – tę naturalną, jak kamień i glina – i sztuczną, jak brąz czy stal. Na wystawie prócz rzeźb obu artystów będzie można zobaczyć obrazy olejne Wita Bogusławskiego m. in.: „Twarze I” czy „Szeptem”, które niejako dopełniają jego rzeźbiarskie prace, ponieważ ujawniają zainteresowanie artysty kreowaniem przestrzennych form na płótnie.
Wit Bogusławski urodził się w 1960 roku. W 1982 roku rozpoczął studia na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Istambule. Po 4 latach wrócił do kraju, by kontynuować naukę w warszawskiej ASP, a następnie na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w Pracowni prof. Leona Podsiadłego w obecnej ASP we Wrocławiu.
Bogusławski jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, stowarzyszeń „Fabryka Sztuki” i „Składnica Sztuki”, a także „Grupy Hoovera”. Głównym obszarem zainteresowań artysty są malarstwo olejne i rzeźba, choć tworzy również rysunki, fotografie, ceramikę oraz projektuje wnętrza.
Artysta pokazywał swoje prace w Wielkiej Brytanii, Belgii, Turcji czy Finlandii. W Polsce można je było zobaczyć w warszawskiej Zachęcie (1990), Galerii DAP ZPAP z okazji 100-lecia związku (2012), a także na indywidualnej wystawie artysty w Galerii 8+ (2014).
Krzysztof Ostrzeszewicz urodził się w 1985 roku. Jako dwudziestolatek rozpoczął studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego praca dyplomowa „Pieta” została nagrodzona wyróżnieniem i pokazana na wystawie „Coming Out – najlepsze dyplomy ASP”. Na jego twórczość, prócz rzeźby składają się również liczne rysunki, obrazy, fotografie, okładki i ilustracje.
W 2010 roku Akademia Teatralna w Warszawie wyróżniła rzeźbiarza, zlecając mu zaprojektowanie i wykonanie nagrobku Zbigniewa Zapasiewicza. Poświęconą aktorowi bryłę można dziś oglądać na warszawskich Powązkach Wojskowych. Inne prace artysty prezentowane były m. in. na wystawie powstałej z inicjatywy ZPAPu – „Młodzi Sztuką – w przestrzeni myśli” (2012), wystawie absolwentów ASP „The Youngest” (2012), czy na II Festiwalu Sztuki „Young at Art” (2013).