Cart  

Brak produktów

Razem

Koszyk Realizuj zamówienie

Magdalena Shummer - Fangor. Poetyczny realizm.


 
poetyczny realizm / WYSTAWA malarstwa Magdaleny Shummer- Fangor


Artyści: Magdalena Shummer-Fangor


Miejsce: Galeria 101 Projekt, Nowy Świat 53


Daty: 22.06.-03.07.2015
Magdalena Shummer-Fangor urodziła się w 1930 roku w Lublińcu. W latach 1957-60 studiowała w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1961 roku mieszkała poza Polska, początkowo w Wiedniu (1961-62), następnie w Paryżu (1962-64), Berlinie Zachodnim (1964-65), oraz Londynie (1965-66). W 1966 roku przeniosła się do Stanów Zjednoczonych. W 1970 roku artystka nawiązała stała współpracę z galeria Mabels 849 Madison Ave., NYC; pokazywała tam swoje prace do 1985 roku. W latach siedemdziesiątych wystawiała w Stanach Zjednoczonych (Fairleigh Dickinson University Gallery, Madison, NJ, 1978; Morris Gallery, Madison, NJ, 1978; Studio Gallery 96 Grand St., NYC, 1981); we Francji (Galerie Naifs et Primitifs, Paris, 1990), w Szwajcarii (Atelier Cora-Galerie La Vague, Hermance, 1990). W latach 1981-1996 współpracuje z Mabels Gallery Folk Art, NYC; w roku 1995 z Adelante Gallery, Scottsdale, Arizona; w 1997 roku z Titos Gallery, Las Vegas, NM; w 1998 roku z Frank Miele Contemporary Folk Art Gallery, Madison Ave, NYC i z Houshang Gallery, Santa Fe, NM. Magdalena Shummer od 1999 roku mieszka i pracuje w Polsce.


Tytuł wystawy malarstwa Magdaleny Shummer-Fangor- Poetyczny Realizm- pochodzi z autorskiego opisu prac artystki. W jej przedstawieniach świata przyrody możemy zauważyć oko wnikliwego obserwatora. Kwiaty i rośliny są oddane z botaniczną dbałością o szczegóły, a zwierzęta, które zamieszkują obrazy, są ukazywane z anatomiczną precyzją. Krowa stojąca na łożu z letnich kwiatów spoglądająca ze spokojem na widza. Prawie niezauważalny pośród kolorowych kwiatów koliber spijający nektar. Masywne zwierzę domowe dowcipnie skontrastowane z delikatnością kwiatów, z łaciatą skórą udekorowaną płatkami błękitu, żółci, pomarańczy i czerwieni. W innych pracach, zwierzęta są prezentowane w stylu, który potwierdza miłość artystki do malarstwa naiwnego. Przed gajem pełnym zielonych, błyszczących roślin i paproci, wielki nietoperz rozpościera swoje skrzydła. Na leśnym runie grupa małp i lemurów przedstawiona z szeroko otwartymi oczami i z rozwartymi pyskami, jak gdyby zagrożone przez niewidzialne monstrum.


Malując głównie olejem na płycie, Magdalena Shummer- Fangor tworzy obrazy bogate w formy i kolory. Wielka misa kwiatów o skomplikowanych i kontrastujących kształtach jest oddana w neonowych, żywych kolorach, kompozycja całości osiąga poczucie równowagi i harmonii. W niektórych obrazach artystka czerpie z tematów biblijnych, jak na przykład Jonasz połknięty przez wieloryba w głębinach Morza Śródziemnego. Sięga także do bardziej osobistej mitologii: orzeł rozmawiający z zionącym ogniem krokodylem na tle skalistego pejzażu z panoramą Nowego Jorku otwiera drogę do naszych własnych interpretacji. Sztuka Shummer-Fangor objawia się nie tyle jako werystyczny opis świata czy autoprezentacja, ile jako zadziwienie światem. Wszyscy rodzimy się z zachwytem i ciekawością świata, ale nieliczni tę fascynację jego urodą zachowują na dłużej. Magdalenie Shummer-Fangor udało się to i dzieli się swoim bogactwem z innymi. Jej malarstwo przemawia do tych, którzy w sztuce szukają pogodnej kontemplacji, jej radość tworzenia i humor udzielają się odbiorcom.


 

 
Katalog prac