Cart  

Brak produktów

Razem

Koszyk Realizuj zamówienie

Bogna Gniazdowska | ŁADNE KWIATKI


wystawa aktualnaŁADNE KWIATKI / Bogna GniazdowskaArtsta: Bogna Gniazdowska


Kurator: Magdalena Kąkolewska


Miejsce: Galeria 101 Projekt


Daty: 22.10 - 29.10.2020


„Ładne kwiatki” są zbiorem prawie 100 obrazów i rysunków, które powstawały w tym roku codziennie, właściwie przy okazji, mimochodem...to owoc, usiłowań, samodyscypliny, i próba radzenia sobie ze sobą.. Jest to także malarski zapis rozmów, konfrontacja i próba przyjaźni w innych niż dotychczas okolicznościach...
13 marca 2020 roku, planowany był wernisaż wystawy - „Bogna-Florentyna”. Tematem miały być - tak jak i teraz, kwiaty, bo od mniej więcej pięciu lat realizuję cykl prac zwany „bogna /florentyna”, w skrócie „bo/flo”, poświęcony naturze i roślinom.
Do wystawy przygotwywałam się długo. Termin ustalony rok wcześniej, pozwalał mi na spokojne przemyślenie oraz namalowanie całości.
Taki był plan.
Lecz plan, jak to z planami bywa uległ zmianie, bo świat wiosną 2020 roku z powodu pandemii wirusa Covid-19, stanął na głowie i zmienił się nieodwołalnie. I tak niełatwa już rzeczywistość, skomplikowała się jeszcze bardziej.
Sytuacja ta stała się przyczyną radykalnych zmian, także we mnie. Ja się też zmieniłam. Chcąc więc, pozostać szczerą wobec siebie, jak i odbiorców uznałam, że wystawa wymyślona i namalowana przed Covid-19 przestała być możliwa do pokazania w swoim dotychczasowym kształcie . Wystawa „Bogna-Florentyna”, jak wierny przyjaciel musi niestety zostać poddana próbie czasu. Wraz z Magdaleną Kąkolewską, kuratorką tej i poprzedniej wystawy zdecydowałyśmy się po dyskusjach i zadawaniu sobie nawzajem pytania, co tak naprawdę teraz jest ważne - na radykalną woltę.
Postanowiłyśmy pokazać to, z czym się teraz najmocniej identyfikuję. Dlatego też, na tej wystawie, znajdują się - przede wszystkim - prace na papierze, wykonane w tym roku, podczas przymusowej, ogólnej izolacji.
Paradoksalnie, lockdown pozwolił mi na głębsze skupienie się.
Bark podniet, jak i brak możliwości czerpania inspiracji z zewnątrz, uwydatnił, to co mam w sobie, pozwolił mi na spotkanie się z emocjami, które mi towarzyszą każdego dnia. Prace tegoroczne uzupełnia, a contraire, kilka prac wcześniejszych, pokaznych tu dla porównania i dopełnienia całości.
Namalowane tu rośliny powstały przede wszystkim „z głowy”, to kwintesencja moich obserwacji oraz wieloletniej pracy w plenerze. Ulotne notatki na papierze, ponawiam studiami olejnymi na płótnie, multiplikuję je, by grupować w cykle, aż do próby oderwania się od natury. Wszystko to po to, by zagłębiać się we własnym odczuwaniu i widzeniu świata. W moim malarstwie wciąż nieśmiało, choć nieuchronnie dążę ku abstrakcji. Szukając malarskiego sposobu na nazwanie tego, co nienazywalne.


Bogna Gniazdowska, październik 2020.


Bogna Gniazdowska – malarka i poetka, absolwentka Warszawskiej ASP w 1990 roku, w Pracowni Profesora Stefana Gierowskiego i w Pracowni Profesora Ryszarda Winiarskiego. Stypendstaka Ministerstwa Kultury w 1991 roku. Miała 25 wystaw indywidualnych, brała udział w ponad 50 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Była kuratorką wystawy „Pokuszenia” - laureatów konkursu APH ERGO Hestia. Jest autorką 3 filmów animowanych, oraz filmu „Od tego nie uciekniesz”[z Olgą Wolniak}, jest autorką dwóch tomików poetyckich: „Mój wybór” w 2016 roku i „ Czereśnie na klamce” w 2018 roku, wydanych w wydawnictwie Conwio. Publikowała także wiersze w „Kwartalniku Artystycznym”. Mieszka w Warszawie, stara się pracować codziennie.


ZOBACZ KATALOG