Cart  

Brak produktów

Razem

Koszyk Realizuj zamówienie

Zbigniew M. Dowgiałło. Cosmodios.


Wystawa Archiwalna


Cosmodios / WYSTAWA malarstwa Zbigniewa m. dowgiałłoArtysta: Zbigniew M. Dowgiałło


Miejsce: Galeria 101 Projekt, Nowy Świat 53


Daty: 14.06.-6.07.2014
Galeria 101 Projekt zaprezentowała obrazy Zbigniewa M. Dowgiałło – absolwenta warszawskiej ASP, który otrzymał dyplom z malarstwa w pracowni Stefana Gierowskiego.


Zbigniew M. Dowgiałło to „artysta totalny”, jest nie tylko malarzem, ale również reżyserem, scenarzystą, scenografem, kompozytorem, producentem, a także twórcą animacji 2D i 3D.


W latach osiemdziesiątych był prekursorem i czołowym przedstawicielem Nowego Ekspresjonizmu. Wystawiał razem z Wojciechem Tracewskim, Zbigniewem Nitką i in.


Jego prace były prezentowane na najważniejszych wystawach tego okresu, m.in.: na wystawie „Co Słychać” w fabryce Norblina oraz „Realizm Radykalny – Abstrakcja Konkretna” w Muzeum Narodowym w Warszawie. Od 1987 współpracował z Anną Gruszczyńska, tworząc prekursorskie wizje sztuki przyszłości: obrazy barokowo-kosmiczne i projekty architektury ery kosmicznej.


W latach 1988-90 przebywał w USA, gdzie otrzymał assistanship na University of Southern California w Los Angeles. W 1999 zdobył pierwszą nagrodę im. Schellenberga w dziedzinie sztuk pięknych na VII Międzynarodowej Wystawie Grafiki Cyfrowej w Reno w USA. Od 1994 r. prowadzi studio grafiki i animacji komputerowej.


Tytuł wystawy i jednocześnie obrazu ,,Cosmodios”, doskonale pokazuje jak duże znaczenie ma pojęcie wszechświata i kosmosu w twórczości artysty. Główne idee w malarstwie Zbigniewa M. Dowgiałło to: WOLNOŚĆ, PIĘKNO, KOSMOS, OBJAWIENIE. Każdą z tych idei możemy odnaleźć na obrazach artysty, wykonanych tradycyjną techniką olejną. Prace prezentowane na wystawie to z jednej strony kompozycje dynamiczne, pełne napięcia, specjalnych efektów, z drugiej ukazujące metaforę wolności, stanowiąc próbę zatrzymania się i zastanowienia nad rolą człowieka we współczesnym świecie.


Rok 1961 – to nie tylko znacząca data ze względu na rok urodzenia artysty. To także początek ery lotów kosmicznych i pierwszego lotu człowieka w kosmos. Może właśnie stąd tak wiele kosmosu w prezentowanej wystawie.Galeria zdjęć