Cart  

Brak produktów

Razem

Koszyk Realizuj zamówienie

ZDARZENIA | Wystawa malarstwa Piotra Trusika


wystawa aktualnaZDARZENIAArtystka: Piotr Trusik


Miejsce: Galeria 101 Projekt


Data: 16 - 29.09.2022


Kurator wystawy: Paulina Świerczyńska-Brzezińska
Zdarzenia to zwrócenie uwagi na problem mówiący o wolności kobiet oraz decyzyjności o własnym ciele. Mucha jako symbol ostatnich wydarzeń, irytującego intruza, który wkracza w kobiecą cielesność, zwiastując zawsze coś negatywnego. Stając się towarzyszem, zakłóca nasze myśli, doprowadzając często do szaleństwa. W efekcie kradnąc i rabując przestrzeń, którą zaczyna władać. Zdają się nie dać oswoić, traktując naszą przestrzeń jako swój własny dom. Przedstawienie wtargnięcia i ingerencji, nie tylko w cielesność, portret kobiety, także w prywatną przestrzeń: lapidarnie zaznaczoną perspektywa wnętrza, fragment łóżka, lampka nad naszym biurkiem - elementy, które równie intensywnie ukazują i świadczą o naszej prywatności. Obca, gęsta materia, pogłębiająca uczucie osaczenia, wokół niewinności i delikatności spojrzenia. Kontrast staje się formą, intensywnie budującą i niszczącą, jednocześnie tworzącą narracje obrazu. Może to być niejednoznaczna wypowiedz malarska będąca oknem, które jest otworem, otwarciem wewnętrznego na zewnętrzne, wypełnionego na niewypełnione. Ukazując to co jest poza obrazem, abstrakcyjne i konkretne zarazem. Abstrakcyjne jak nasze myśli i odczucia wyrywające się ze świata realnego. Konkretne jak prowokujące, wyprowadzające często z równowagi zdarzenia..


 


Piotr Trusik


 Wystawa Piotra Trusika „Zdarzenia” to prezentacja najnowszych obrazów Artysty wchodzących w skład cyklu o tym samym tytule. Nie da się w pełni spojrzeć na tę ekspozycję nie mając z tyłu głowy wcześniejszych prac malarza. Jest to wystawa, która bezpośrednio wyrasta z poprzednich cykli takich jak „Portrety pamięciowe” czy „Puste miejsca”. Problemy plastyczne poddane malarskiej analizie w dawnych pracach są nadal aktualne. Struktury znajdujące się niekiedy na pograniczu malarstwa materii korespondują z delikatnymi wizerunkami kobiet. Zestawienie to zbudowane na szeregu kontrastów wzbudza wiele emocji i samo w sobie stanowi komentarz rejestrowanych powszechnych doświadczeń. Artysta nie się musi sięgać po dosłowne środki, żeby dać bardzo trafny komentarz do otaczającej go rzeczywistości. Istotnym bohater lub dokładniej mówiąc antybohaterem najnowszych obrazów Piotra Trusika jest mucha. Symbol znany w sztuce i literaturze od wieków. Pojawiała się ona w wielu kulturach, religiach, a jej obecność ma zazwyczaj pejoratywnych charakter. Mucha przeszkadza swoim natręctwem w naszej codziennej egzystencji. Za pomocą symbolu artysta prowokuje odbiorcę do refleksji odnośnie aktualnych tematów. Ten współczesny komentarz wpleciony zostaje pomiędzy elementy charakterystyczne dla twórczości Piotra Trusika. Prace te w pewnym sensie są sugestią procesu niszczenia i przemijającego czasu. Zarys pewnych sytuacji, miejsc, postaci przebija się z dalszego planu poprzez dynamiczną powierzchnie struktury malarskiej. Czas zaciera pewne wspomnienia, wytłumia emocje, jego działanie jest nieuchronne. A przecież stale trwamy w pewnej sytuacji, która mniej lub bardziej przenika przez warstwę codzienności.


 


Paulina Świerczyńska-Brzezińska


 
Piotr Trusik


Ukończył z wyróżnieniem wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i projektowaniem. Jest między innymi 5- krotnym stypendystą MKiDN, 3- krotnym stypendystą Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego prace były wystawiane między innymi w Paryskim Luwrze, Tokio, Nowym Jorku, San Diego, Birmingham etc.