Cart  

Brak produktów

Razem

Koszyk Realizuj zamówienie

PODRÓŹE W NIEZNANE | Wystawa malarstwa Anny Alicji Trochim i rze


wystawa aktualna



PODRÓŻE W NIEZNANE



 


 


Artyści: Anna Alicja Trochim i Jakub Górski


Miejsce: Galeria 101 Projekt


Data: 18.11-01.12.2022


Kurator wystawy: Paulina Świerczyńska-Brzezińska


ZOBACZ KATALOG


W jaki sposób opowiadać o zachwycie nad pięknem otaczającego świata za pomocą języka abstrakcji geometrycznej, która sama w sobie ogranicza się do określonego zakresu środków formalnych? Jak ukazać złożoność zjawisk przyrody, zmienności otaczającego świata i relacji, które go wypełniają, nie sięgając po dosłowne środki, pozwalające na snucie długich opowieści? Annie Alicji Trochim udaje się to perfekcyjnie od lat.


Artystki to uchwycone momenty, chwile, lata, wieczory i poranki. Zapiski wspomnień i obserwacji, przepełnione światłem, ruchem, ale przede wszystkim kolorem. Można tu dostrzec niesamowitą mnogość elementów składających się na dane doznanie. Omawiane obrazy to połączenie intensywnych, odważnych zestawień kolorystycznych i charakterystycznej faktury malarskiej, tworzącej pole napiętych linii wypełniających kompozycję. Malarka konsekwentnie i w pełni poświęca się rejestracji zaobserwowanych zjawisk. Obrazy ożywają nie tylko dzięki dynamizmowi uzyskanemu za pomocą środków formalnych. Do niektórych z nich Artystka powraca przez lata, kontynuuje je i rozbudowuje, analizując nurtujące ją problemy. Historia zawarta w tych dziełach rozpoczyna się w dziecięcej fascynacji pięknem podlaskiego pejzażu oraz zjawisk przyrody i trwa do dziś, pozwalając odbiorcom dostrzegać w obrazach piękno świata – takiego, jakim widzi go Anna Alicja Trochim, nie pozwalając przechodzić obojętnie wobec tego co dookoła.



Sztuka Jakuba Górskiego wyróżnia się na tle twórczości młodych artystów, których prace pojawiły się na rynku na przestrzeni ostatnich lat. Co może wydawać się zaskakujące, rzeźbiarzowi udało się to uzyskać, sięgając po tradycyjny temat i materiał. Młodzi twórcy rzadko używają kamienia – materiału trudnego, wymagającego pracowitości, siły i pokory. Widać tutaj ogromny szacunek do materiału, poprzez pełne wykorzystanie jego naturalnych właściwości. To kamień sam w sobie stanowi nadrzędny wyznacznik formy. Baczne oko Artysty pozwala zauważyć w nim piękno. Niekiedy wymaga to głębokiego, pełnego opracowania dla uzyskania skończonego dzieła. Innym razem zarys twarzy jedynie wyłania się z naturalnej, nieopracowanej formy.


Przy tym wszystkim Artysta nie odrzuca cech indywidualnych portretowanych postaci. Bawi się formą, poszukuje właściwych środków, poruszając się pomiędzy tradycyjnymi przedstawieniami i formami aspirującymi wręcz do miana abstrakcyjnych. Zawsze jednak głównym bohaterem jest człowiek. Spokojne, niemal uśpione twarze stanowią idealną formę wyważonej i zorganizowanej formalnie rzeźbiarskiej bryły.



Paulina Świerczyńska-Brzezińska