Cart  

Brak produktów

Razem

Koszyk Realizuj zamówienie

GRA W ZIELONE Magdalena Laskowska


wystawa aktualnaGRA W ZIELONE
 


wystawa MALARSTWA MAGDALENY LASKOWSKIEJArtysta: Magdalena Laskowska


Miejsce: Galeria 101 Projekt


Data: 02.09 - 16.09.2023


Kuratorka wystawy: Paulina Świerczyńska-Brzezińska


ZOBACZ KATALOG


 


W 2011 roku Magdalena Laskowska ukończyła studia na Wydziale Malarstwa na ASP w Warszawie. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. S. Baja, a aneks z ilustracji w pracowni dr Z. Januszewskiego. Zajmuje się malarstwem i fotografią. Uczestniczka powyżej 20 wystaw zbiorowych (w tym w Niemczech) oraz 7 indywidualnych. Uczestniczka Warszawskich Targów Sztuki, oraz Targów Sztuki Affordable Art Fair w Nowym Jorku i Bridgehampton , w Hamburgu, Singapurze, Hong Kongu i w Londynie (2019-23). Prace m. in. w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku Oddział Sztuki Nowoczesnej, w kolekcji Legnickiej Galerii Sztuki, oraz w prywatnej kolekcji Prezydenta Rep. Fed. Niemiec Horsta Koehlera.


Wybrane wystawy indywidualne:


2019 - „Pejzaż oniryczny”, Galeria Dystans, Kraków;


2019 - „Teatr zimowy”, Galeria Dystans, Kraków;


2017 - „Zawsze jest teraz”, Galeria 101 Projekt, Warszawa;


2016 - „W drodze”, Galeria Next, Bydgoszcz;


2012-„Na skraju rzeczywistości”, Galeria Ring, Legnica.


Konkursy:


Laureatka I Nagrody Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego w Przeglądzie Malarstwa Młodych Promocjie 2011 (Legnica), laureatka wyróżnienia w Konkursie Potok Sztuki 2016 (Sopot).


Finalistka wielu konkursów, m.in. kilkukrotnie: Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego (Szczecin), Bielskiej Jesieni (Bielsko-Biała), Konkursu malarskiego im. L.Wyczółkowskiego( Bydgoszcz), Triennale Małych Form Malarskich (Toruń). Jest również finalistką I. Biennale Malarstwa Lubelska Wiosna oraz VI. Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego w Rzeszowie.
W najnowszych obrazach Magdaleny Laskowskiej, miasto jawi się praktycznie jako przestrzeń pozbawiona architektury. Artystka skupia się na takich lokalizacjach, jak: Ogród Saski, Pole Mokotowskie, Wilanów, Powsin czy Dolina Służewiecka. Znakiem miasta są tutaj głównie pasy chodnika dzielące gładką powierzchnię zieleni, miejskie ławki i pomniki. W obrazach tych zachwyca przede wszystkim niesamowita umiejętność patrzenia i rejestrowania najbliższego otoczenia. Nie jest to jedynie próba odzwierciedlenia zaobserwowanego pejzażu, ale też urywki z życia ludzi, którzy w tej przestrzeni miejskiej się znaleźli. Artystka ukazuje złożoność relacji człowieka, natury i miasta. Są tam niemal intymne sceny. Ludzie wypoczywają w parkach, szukając wytchnienia od charakterystycznej wielkomiejskiej betonowej zabudowy. Nie bez znaczenia są tutaj wątki autobiograficzne. Malarka od lat konsekwentnie skupia się na portretowaniu konkretnych dzielnic Warszawy, podkreślając swój osobisty stosunek do tych miejsc. I chociaż ukazuje rzeczywiste sytuacje, to malarstwo Magdaleny Laskowskiej skutecznie wymyka się ze sztywnych ram malarstwa realistycznego. Odniesień i inspiracji jest w nim znacznie więcej. Istotna jest tutaj rola światła. Charakterystyczny miękki modelunek sprawia, że sceny nabierają nieco sennego, surrealistycznego wyrazu. Na jednym z obrazów z cyklu prac ukazujących Pole Mokotowskie, ukazana na pierwszym planie dziewczynka wydaje się przybywać z innego świata. Pokryta cieniem, skontrastowana ze skąpanym w świetle planem, sprawia wrażenie sennej zjawy, która wkracza w zupełnie realną przestrzeń. Spokój, płynący z obrazów, stanowi istotną kontrę do realnej, przepełnionej hałasem i prędkością wizji miasta. Niezwykła wrażliwość pozwala artystce dostrzegać inspiracje w pozornie błahej codzienności. Natura odgrywa tutaj istotna rolę, ale jest też przecież tłem dla swobodnych działań bohaterów.