Cart  

Brak produktów

Razem

Koszyk Realizuj zamówienie

Anita Andrzejewska. Joanna Chudy. Kasia Kalua Kryńska. INNER SPA


obecna wysyawa


INNER SPACE / aNITA andrzejewska, Joanna chudy, kasia kalua kryńska



Artyści: Anita Andrzejewska, Joanna Chudy, Kasia Kalua Kryńska


Miejsce: Galeria 101 Projekt, Nowy Świat 53


Data: 29.05.- 12.06.2015




Na wystawę „Inner Space“ składają się prace trzech artystek fotografek z tzw. pokolenia lat 70. XX w., które w indywidualny sposób zakreślają i wizualizują „przestrzeń wewnętrzną“. Pełne poezji, magii, niedopowiedzenia, surrealizujące obrazy to swoiste portrety wewnętrzne, ilustrujące balansowanie między jawą i snem, światem materii i ducha, realną i wyobrażoną rzeczywistością.


Jedne fotografie obrazują stan zniewolenia własnymi i kulturowymi, czy obyczajowymi ograniczeniami, inne wręcz przeciwnie - wyzwolenia z ograniczeń, wymykania się spod kontroli, czy stan bliski szaleństwa i obłędu. To także ślady „katarktycznych“ podróży, tych dalekich ale też - wewnętrznych, bliskich.


Zdjęcia wykonane zostały w technice czarno-białej, zindywidualizowanej poprzez różnego rodzaju zabiegi – długie czasy naświetlania, wielokrotne ekspozycje, czy dla podkreślenia efektu alchemii, magii - z wykorzystaniem starych aparatów (np. Hasselblad) oraz 19-wiecznych technik jak np. mokry kolodion.  


Magdalena Durda-Dmitruk


 


Anita Andrzejewska 


Studiowała na Wydziale Grafiki i Projektowania na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1994). Fotografka, podróżniczka i ilustratorka książek dla dzieci. Od lat jest zaangażowana w projekty społeczne związane ze sztuką, łączące Europę i Azję. Prowadziła warsztaty sztuki dla dzieci w Ahmadabadzie (Indie), była kilkakrotnie w Iranie, gdzie w miastach takich jak Teheran, Isfahan, Sziraz i Jazd brała udział w projektach z pogranicza literatury i fotografii. Uczyła fotografii podczas kursu dla dzieci i młodzieży na Akademii Fotografii w Krakowie (2008). Od 2006 roku prowadzi kurs fotografii na Politechnice Krakowskiej, a od 2004 roku warsztaty fotografii i ilustracji dla dzieci w galeriach oraz instytucjach kultury w całej Polsce. Od 1997 roku jest członkiem ZPAF. W 1994 roku otrzymała dyplom magistra z wyróżnieniem w zakresie grafiki i fotografii. Studiowała w latach 1989-94 na Wydziale Grafiki i Projektowania na Akademii Sztuk pięknych w Krakowie. Wykonuje zdjęcia w małym formacie, czarno-białe, techniką analogową. Inspiracje znajduje w zwyczajnej, otaczającej ją rzeczywistości (w Polsce, jak i podczas podróży zagranicę, np. do Indii, czy Iranu). Tworzy ponadczasowe, subtelne i intymne kompozycje, prezentując wnętrza i przestrzenie ze śladami obecności człowieka.


 




Śląski Ulisses


Projekt "Śląski Ulisses" jest fotograficznym zapisem wędrówek po ulicach miast współczesnego Górnego Śląska, przede wszystkim po osiedlach górniczych, które powoli odchodzą do przeszłości. Zdaniem autorki zdjęć, Śląsk - w swoim bogactwie, różnorodności i kontrastowości - kryje obrazy podobne do tych, jakie jawiły się bohaterowi osadzonej w realiach Dublina powieści Jamesa Joyce'a. Sposób, w jaki Joyce napisał "Ulissesa", stał się dla artystki kanwą i inspiracją do sfotografowania Śląska. Celem natomiast było zredukowanie obrazu fotograficznego do zwykłej codzienności, gdzie życie toczy się od poranka do późnej nocy i jest miniaturą ludzkiego bytu. Autorka zrywa z konwencjonalnymi przedstawieniami Śląska; wykracza poza ramy fotografii dokumentalnej czy reportażowej. Historię Śląska opowiada prostymi, codziennymi obrazami, które kontrastują z impresjonistyczną formą fotografii.


Joanna Chudy


Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie 2002, Wyższego Studium Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi 2009 oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uzyskała tytuł doktora 2013. Autorka 20 indywidualnych wystaw fotograficznych. Uczestniczka 30 wystaw zbiorowych w kraju jak i za granicą, m.in. w Paryżu, Berlinie, Warszawie i Sofii. Zajmuje się fotografią kreacyjną, prezentuje czarno – biały nurt fotografii klasycznej. Od 2014 roku jest członkiem ZPAF. Finalistka konkursu ShowOff w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2010, laureatka Grand Prix VI Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej w 2010 roku. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2010 oraz Marszałka Województwa Śląskiego w roku 2011. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie 2002, Wyższego Studium Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi 2009 oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uzyskała tytuł doktora 2013. Autorka 20 indywidualnych wystaw fotograficznych. Uczestniczka 30 wystaw zbiorowych w kraju jak i za granicą, m.in. w Paryżu, Berlinie, Warszawie i Sofii. Zajmuje się fotografią kreacyjną, prezentuje czarno – biały nurt fotografii klasycznej. Od 2014 roku jest członkiem ZPAF. Finalistka konkursu ShowOff w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2010, laureatka Grand Prix VI Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej w 2010 roku. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2010 oraz Marszałka Województwa Śląskiego w roku 2011.


 


 Beetween Two Moons


Seria portretów zatytułowana „Between Two Moons“ została stworzona techniką mokrej płyty kolodionowej. Proces ten czyni fotografa alchemikiem i poetą, który przekształca współczesne zdjęcie w obraz umiejscowiony poza czasem. Długie naświetlanie pozwala wydobyć zazwyczaj niewidoczne rysy twarzy portretowanych osób. W rezultacie powstaje obraz, na którym oczy portretowanego człowieka otwierają bramy do nowego, magicznego świata. Portrety tworzą unikatowe wrażenie uchwycenia duszy fotografowanych osób.


Kasia Kalua Kryńska pracuje w technice mokrego kolodionu, która jest jednym z najstarszych procesów fotograficznych. Wprowadzono go w latach 50. XIX wieku, a pod koniec dekady praktycznie całkowicie zastąpił on wykorzystywany wcześniej dagerotyp. Rezultaty pracy z mokrą płytą są dość nieprzewidywalne i wprowadzają element zaskoczenia – zupełnie odwrotnie, niż w fotografii cyfrowej. Technikę kolodionową charakteryzuje stosowanie skomplikowanych procesów chemicznych podczas wywoływania zdjęć oraz długi czas naświetlania.


Kasia Kalua Kryńska


Ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej (1999) oraz na Europejskiej Akademii Fotografii (2005). Doktorantka studiów fotograficznych na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Architektka, projektantka i fotografka. Od 2001 roku właścicielka pracowni architektonicznej Archika. Jej fotografie były prezentowane podczas licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Irlandii, Portugalii, Holandii i Niemczech. Uczestniczyła w interdyscyplinarnym projekcie The Promised City ze swoją serią zdjęć dokumentalnych pn. Crossing. Otrzymała nagrodę w kategorii Martwa Natura w piątej edycji międzynarodowego konkursu Annual Black&White Spider Awards (2010). Jej prace z serii Between Two Moons stworzone techniką mokrej płyty kolodionowej były wystawiane podczas The Art Of Photography Show w San Diego (Kalifornia), FotoArtFestival (Polska, 2011), PhotoIreland Festival (2012), Photokina (2012), Taylorfest (Irlandia, 2013). Kryńska jest zwyciężczynią konkursu Wet Plate Competition Canada (2012). Jej fotografie były prezentowane w wielu czasopismach, np. SHOTS Magazine, SOURA Magazine, BLOW Photo Magazine, PRISM Photo Magazine, SEITIES i innych. Jest entuzjastką fotografii analogowej, pracuje na średnich i dużych aparatach fotograficznych.








Galeria zdjęć



Katalog prac