Cart  

Brak produktów

Razem

Koszyk Realizuj zamówienie

Magdalena Kazimierska. Incydentalne.


WYSTAWA ARCHIWALNA


incydentalne / WYSTAWA malarstwa magdaleny kazimierskiejArtyści: Magdalena Kazimierska


Miejsce: Galeria 101 Projekt, Nowy Świat 53


Daty: 30.08.-13.09.2014
Magdalena Kazimierska, absolwentka warszawskiej ASP, dyplom uzyskała w pracowni prof. Jana Tarasina na Wydziale Malarstwa. Studia kontynuowała na Wydziale Scenografii. Prace artystki prezentowane były na licznych wystawach w Polsce, m.in. w Galerii Zachęta (Warszawa), Galerii Klimy Bocheńskiej (Warszawa), Galerii Olympia (Kraków), Mieszkaniu 23 (Kraków), BWA (Lublin) i Galerii Senatorskiej (Warszawa) oraz za granicą, m. in. na wystawach zbiorowych „The Place" (Glasgow) czy „Inspiring Humanity” (Edynburg).


W dorobku artystki jeszcze do niedawna można było znaleźć głównie przedstawienia kwiatów, osadzonych w umownej, graficznej przestrzeni inspirowanej obrazami między innymi Kazimierza Malewicza. Dwa lata temu Kazimierska rozpoczęła pracę nad drugim cyklem – „Charyzmatyczni mężczyźni” – portretami przedstawiającymi znajomych autorki ze świata sztuki, nauki czy biznesu.


Wystawa „Incydentalne” prezentuje najnowsze dokonania artystki, powstałe pomiędzy szukaniem piękna w kwiatach i charyzmy w zrealizowanych życiowo mężczyznach. Tu także widzimy płeć przeciwną, jednak brak w przedstawieniach znanego z poprzednich prac motywu spełnienia, widoczna jest natomiast pewna doza melancholii i samotności.


Równolegle do portretów powstawały także pejzaże, które stanowią idealne ich dopełnienie. Przeniesienie krajobrazu z fotografii na wielkoformatowe płótno, wymusiło na artystce poszukiwanie nowego języka malarskiego. Łącząc wykreowaną przestrzeń z abstrakcją, Kazimierska wciąga nas w grę dwóch wymiarów z iluzją trójwymiarowości i tym samym pozostawia ogromne pole do interpretacji dla naszej wyobraźni.


Chociaż wystawa prac nosi nazwę „Incydentalne”, dzieła w żadnym wypadku nie są tworami przypadkowymi. Portrety – pełne mroku i aury tajemniczości równoważone są poprzez otwartą przestrzeń i spokój zawarte w pejzażach. Z pozoru odmienna ekspresja obu kategorii obrazów wzajemnie się dopełnia, tworząc zupełnie nową jakość. Jak twierdzi sama artystka, malując, poszukuje motywów uniwersalnych, a w swoich dziełach stara się zawrzeć nadzieję, harmonię oraz piękno.Galeria zdjęćKatalog prac