Cart  

Brak produktów

Razem

Koszyk Realizuj zamówienie

Krótki sen | Wystawa performatywna POP-UP Jacube Rybińskiej

wystawa aktualnaKrótki sen


 


   


Artystka: Jacube Rybińska

Miejsce: Galeria 101 Projekt


Data: 03.06-05.06.2022


Kuratorka wystawy: Paulina Świerczyńska-Brzezińska
Wystawa Jacube Rybińskiej „Krótki Sen” to trzydniowe wydarzenie performatywne mające na celu przybliżenie widzom esencji twórczości Artystki. Wystawa składająca się z trzech elementów: ekspozycji obrazów, performnce’u oraz muzyki na żywo. Wernisaż rozpocznie się performance’m “Krótki Sen” będzie to pierwszy dzień wydarzenia. Następnego dnia zapraszamy odbiorców w dalszą podróż senną, w którą zagłębią się za pomocą obrazów oraz stworzonej do nich muzyki. Koncert z muzyką na żywo będzie finisażem całego twórczego wydarzenia.
3 czerwca – Wernisaż – Performance
Piątek wieczór to dzień zaśnięcia. Za pomocą performanc’u widz znajdzie się na granicy jawy i snu. Doświadczy zamętu towarzyszącego zapadaniu w hipnotyczny, niespokojny i chwilami niewygodny stan. Za pomocą ruchu, muzyki i świateł odbiorcy będą mogli kinestetycznie odczuwać świat, w którym powstawała twórczość Jacube. Dzięki działaniu na zmysły widz zostanie osadzony w sytuacji artystycznej i razem z performerkami wejdzie do równoległego wewnętrznego świata Artystów. Performance jest jednocześnie opowieścią o genezie powstania obrazów Artystki oraz zamknięciem pierwszego etapu jej twórczości. Sen jako metafora straty i odrodzenia ukazujący wewnętrzną walkę pełną barw.
 


4 czerwca – Trwanie Snu
Ekspozycja obrazów w otoczeniu muzyki


 
5 czerwca Finisaż – Przebudzenie


W niedzielę odbędzie się mini-koncert z muzyką na żywo. W otoczeniu obrazów Patrycja Zarychta zaśpiewa m.in utwór „Krótki Sen” autorstwa Kacpra i Jacube Rybińskich.


 


 
 


TEMPO BEZDECH KRZYK REANIMACJA PODRÓŻ PANIKA…Kolejny ruch, gest, myśl… Naturalnie precyzyjny i bez marginesu błędu. Powtarzalny, pewny w swojej rutynie. Cichy, niezapowiadający burzy… Przywołaj wspomnienie swoich ostatnich 7 dni, jak bardzo były do siebie podobne, jakie czynności wykonujesz machinalnie, czy skupiasz się na nich i czy któraś z tych czynności jest w stanie zaburzyć Ci całą Twoją rzeczywistość nieodwracalnie? W zbyt długiej błogiej ciszy pojawił się niepokój, pewnie znowu nieuzasadniony przecież nie robisz tego pierwszy raz. Sprawdzisz dla „świętego spokoju”, który pewnie nigdy już nie przyjdzie. Leżał tak jak go położyłam, tylko już nieobecny bez oddechu i niepodobny. Potem już tylko tempo, bezdech, krzyk, reanimacja, podróż, panika. Trwam w nicości zawieszenia. Gdzieś pomiędzy chaosem, a utopią. Już w nic nie wierzę, nie słyszę, nie widzę. Przepadł w sen. Przepadłam w kolorowe sny.
Aleksandra Grącka


Performance ma na celu zaznaczenie sytuacji, która jest genezą powstania obrazów. To zdarzenie jest kluczowe w mojej historii. Jego traumatyczny charakter, ekstremalne emocje i rozpad jakiego doświadczyłam zmieniły mnie i mój sposób postrzegania i bycia. Silne połączenie z obiektem straty, niewytłumaczalność zjawisk towarzyszących „zasypianiu” naznaczyły mnie i skłoniły do poszukiwania wskazówek i odpowiedzi. Poprzez chaos, profuzję elementów i przekraczanie granicy bólu doświadczam odrodzenia i zmiany.
Jacube Rybińska


„Najpotężniejszą sztuką życia jest uczynienie bólu talizmanem, który leczy motyla, który odradza się w barwnym świętowaniu” Frida Kahlo
Dla Jakuba
JACUBE RYBIŃSKA


Jacube Rybinska to polska malarka urodzona w 1985 roku w Toruniu. Jest samoukiem. Z wykształcenia jest psychologiem klinicznym. Tworzy surrealistyczne obrazy w technice akrylowej. Senne zjawiska, portrety psychologiczne i marzenia wpisane w fantasmagoryczną rzeczywistość to główny temat malarstwa Jacube. Świat przedstawiony w obrazach artystki zbudowany jest z fragmentów, oddzielonych od siebie komórek, wypełnionych plamami czystych, mocnych barw oraz drobnych przedstawień figuralnych które harmonijnie dopełniają się, tworząc spójną całość.