Cart  

Brak produktów

Razem

Koszyk Realizuj zamówienie

Zbigniew Waszczeniuk. Ptaki.


Wystawa archiwalna


ptaki / WYSTAWA prac Zbigniewa WaszczeniukaArtyści: Zbigniew Waszczeniuk


Miejsce: Galeria 101 Projekt, Nowy Świat 53


Daty: 04.10.-25.10.2014
Zbigniew Wasczeniuk ukończył studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1974 roku zdobył dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Grafiki w Pracowni Plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. Jego twórczość prezentowana była m.in. w Bazylei, Paryżu i Sztokholmie, a jego dzieła znajdują się w zbiorach prywatnych w USA, Kanadzie, Hiszpanii czy Francji.


Waszczeniuk jest artystą wszechstronnym – uprawia rysunek, malarstwo, grafikę oraz formy przestrzenne. Wystawa „Ptaki” prezentuje jedną z jego dróg twórczych, którą konsekwentnie podąża już od ponad 20 lat. W skład obszernego cyklu wchodzą dziesiątki prac powstałych przy użyciu tuszu, tempery, akrylu, pasteli suchych, olejnych, a nawet płyt PCV (dzięki którym autor tworzy trójwymiarowe kompozycje, oddziałujące światłocieniem). Wszystkie przedstawiają inspirację artysty – ptaki.


Pomimo, że ptaki widziane oczami Waszczeniuka tworzą wrażenie istot niezwykle szybkich i dynamicznych, artysta podkreśla, że proces ich powstawania jest zazwyczaj długotrwały i poprzedzony wieloma przemyśleniami. Niekiedy prezentowane są w niezwykle minimalistyczny sposób – ich materia zdefiniowana jest przez płynną, graficzną linię. Innym razem są to zwierzęta oddane niezwykle ekspresyjnie, a ich forma ograniczona jest jedynie przez ramy obrazu. Jak twierdzi artysta, w ptakach najbardziej interesują go ruch oraz poczucie ulotności, jakie wywołują.

Galeria zdjęćKatalog prac