Cart  

Brak produktów

Razem

Koszyk Realizuj zamówienie

POP UP EXHIBITION Chris Niedenthal/ DOKUMENT Tomasz Górnicki/PORTRET

POP UP EXHIBITION Chris Niedenthal/ DOKUMENT Tomasz Górnicki/PORTRET

W zabytkowej przestrzeni kamienicy przy Nowogrodzkiej 4 udostępnionej przez firmę No.4 zobaczymy zbiór fotografii z najwcześniejszej działalności fotoreporterskiej Chrisa Niedenthala w Polsce w latach 70. i 80., wcześniej prezentowane w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku w 2013 roku. Towarzyszyć im będą rzeźby Tomasza Górnickiego dla którego podstawowym tematem jest fizyczność- wehikuł przenoszący w świat symboliczny, wiodący ku archetypom.

 

W listopadzie 2014 roku Galeria Sztuki Współczesnej 101 Projekt Barbary Elżanowskiej-Rutherford oraz Studio Bank Szymona Kobusińskiego, przedstawiły projekt pod nazwą Pop Up Gallery prezentując współczesną polską fotografię i rzeźbę, wystawą fotografa Tomka Sikory i Mateusza Sikory- rzeźbiarza. Podczas kolejnych edycji prezentowane były fotografie Tomasza Tomaszewskiego, rzeźby Krystyny Nowakowskiej, fotografie Pawła Pierścińskiego i rzeźby Marcina Rząsy. Wrześniowa wystawa zorganizowana przez 101 Projekt Galerię Sztuki Współczesnej, fotografii Chrisa Niedenthala i rzeźb Tomasza Górnickiego, jest kontynuacją tej nowatorskiej formuły wystawienniczej zakładającej organizację cykli krótkich wystaw fotografii i rzeźby połączonych ze sprzedażą prezentowanych obiektów.

 

Chris Niedenthal (ur.1950) studiował w London College of Printing, w 1973 roku przyjechał do Polski na kilka miesięcy i pozostał do dziś. Pod koniec lat 70. i na początku lat 80. współpracował z amerykańskim tygodnikiem Newsweek, a od 1985 roku Time. Dla tego czasopisma robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach. Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego „Solidarność” podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981, a później dokumentował upadek komunizmu w 1989 roku. Wygrał nagrodę w konkursie World Press Photo w 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara. Przez kilka lat współpracował również z niemieckim tygodnikiem „Der Spiegel”. W Polsce ukazały się cztery albumy z jego fotografiami: Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty (BOSZ 2004), 13/12. Polska Stanu Wojennego (Edipresse 2006) In Your Face. Oblicza Niedawnej Przeszłości (edition.fotoTAPETA 2011) i Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989 (BOSZ, 2014). Przez ostatnie lata pracował m.in. nad cyklem fotografii dotyczących dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, które przedstawił w formie wystaw w wielu miastach w Polsce i za granicą (m.in. Tabu. Portrety Nie Portretowanych, PracujeMY, Listy do Syna). Swoje doświadczenia jako fotoreportera opisał niedawno w autobiograficznej książce Zawód: fotograf (Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2011).

 

PRL przez swoją groteskowość był dla wielu fotografów rajem, a tym bardziej dla młodego i wychowanego w innej rzeczywistości fotografa z tzw. Zachodu. To, co tu pokazuję, chciałbym tak myśleć, to mój osobisty, bardzo prywatny wkład w udokumentowanie tamtych siermiężnych lat. Widać tu być może pewną sentymentalną nutę, ale z pewnością nie dotyczy to systemu lecz ludzi. Nie chcę tymi zdjęciami rozbudzać niezdrowych uczuć nostalgii, bo PRL na to nie zasługuje. Uważam jednak, że warto je pokazywać, bo dla ludzi z mojego pokolenia są to pamiątki z młodości, a młodszym obrazują świat ich rodziców i dziadków. Inne znane nam fotografie z tamtych lat są na ogół czarno-białe. Ja miałem to szczęście, że mogłem fotografować na kolorowych, zachodnich (jak to się kiedyś mówiło) filmach. I teraz z zadowoleniem oglądam wykonane na tę wystawę wydruki na świetnym, nowoczesnym papierze, o którym wtedy się nawet nie śniło. Sądzę, że dzięki temu moje zdjęcia pokazują dokładnie to, co widziałem przed sobą kilkadziesiąt lat temu. Neutralne w kolorze wtedy, kiedy wymaga tego tematyka, zimne lub bardziej nasycone kiedy zachodzi taka potrzeba – ale zawsze naturalne. Chris Niedenthal (kwiecień 2013)

Tomasz Górnicki (ur.1986) Otrzymał dyplom Magistra sztuki z wyróżnieniem na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2010 w pracowni Janusza Antoniego Pastwy. Artysta, którego zainteresowania obracają się wokół realizmu. Fizyczność jest dla niego podstawowym tematem, wehikułem przenoszącym w świat symboliczny, tropem wiodącym ku archetypom. Rzeźby Górnickiego to skala monumentalna jak również mała forma. Nie boi się eksperymentów z łączeniem materiałów: pracuje w brązie, kamieniu, aluminium, szyje, fotografuje. Interesuje go kolor, grafiki z 2d przenosi w świat 3d, i odwrotnie. Jest uczestnikiem licznych wystaw zbiorowych i autorem indywidualnych. Swoje rzeźby odlewa we własnej odlewni artystycznej. Zajmuje się również fotografią, instalacją i streetartem.

Na organizowanej w ramach Pop up Exhibition wystawie wchodzi w dialog z fotografiami znanego dokumentalisty Chrisa Niedenthala. W rzeźbie podejmuje temat może nie fotograficzny, choć światu fotografii bliski – będący efektem fascynacji twórczością fotografa, Rogera Ballena (ur. 1950), która w przekrojowej formie prezentowana była podczas Fotofestiwalu w Łodzi w 2014 roku. Artysta miał okazję poznać autora zdjęć oraz wykonać odlewy jego twarzy.Tomaszowi Górnickiemu towarzyszy swoista obsesja upływającego czasu i potrzeba uwiecznienia ulotności egzystencji, pozostawienia swojego „twórczego śladu“. Podejmuje próby „zamrażania“ chwili charakterystyczne przede wszystkim dla fotografii, próby te jednakże zapisuje przy użyciu odmiennego medium, w szlachetnych materiałach, w uprzestrzennionej formie. Magdalena Durda-Dmitruk

 

------------------------------------------------------------------

Wystawa Chris Niedenthal/Dokument Tomasz Górnicki/Portret

ul. Nowogrodzka 4, Warszawa

25-27 września 2015, godz. pt 11-21; sb 11:00-19:00; ndz 11:00 – 17:00

Wydarzenia towarzyszące:

25.09.2015 godz. 17:00 spotkanie z podróżniczką Elżbietą Dzikowską, promocja jej najnowszego albumu „Moje Ponidzie”

25.09.2015 godz. 19:00 gawęda architekta Andrzeja Kaliszewskiego „Architektura Warszawy 1945-1989- zeznania świadka historii”

26.09.2015 godz. 13:00 spotkanie z rzeźbiarzem Tomaszem Górnickim

26.09.2015 godz. 16:00 spotkanie z fotografem Chrisem Niedenthalem

27.09.2015 godz. 12:12 warsztaty fotografii dla dzieci z fotografem Tomaszem Rykaczewskim

Na wystawę i wydarzenia towarzyszące – wstęp wolny

W godzinach otwarcia wystawy między wydarzeniami towarzyszącymi wyświetlone zostaną filmy będące dokumentacją wywiadów z artystami: Tadeusz Rolke i Chris Niedenthal, Paweł Pierściński, Jerzy Lewczyński, Natalia Lach Lachowicz, Tomasz Tomaszewski, Stefan Wojnecki, Wojciech Zawadzki, Piotr Kaleta, Leszek Mądzik, Andrzej Łada, Waldemar Jama, Jerzy Piątek, Henryk Rogoziński, Juliusz Multarzyński udostępnione dzięki uprzejmości BWA Kielce.

-------------------------------------------------------------------

Mecenat nad wystawą objęli: Capital Park, Estechoc, Philips, Kancelaria Prawna Elżanowski Cherka & Wąsowski, No.4

Patronat medialny: Artinfo, Manager, Rynek i Sztuka, The Warsaw Voice

Galeria zdjęć