Cart  

Brak produktów

Razem

Koszyk Realizuj zamówienie

Antoni Janusz Pastwa - wystawa w Galerii Opera Teatru Wielkiego: /9.05 - 30.06/

Antoni Janusz Pastwa - wystawa w Galerii Opera Teatru Wielkiego: /9.05 - 30.06/


W Galerii Opera Teatru Wielkiego trwa wystawa Antoniego Janusza Pastwy – profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wystawa czynna jest do 30.06.2022 roku.

"Antoni Janusz Pastwa urodził się 26 stycznia 1944 roku w Brzózie. Studiował na Wydziale Rzeźby w ASP w Warszawoe w latach 1964-1970, najpierw w pracowni prof. Mariana Wnuka, a później w pracowni prof. Stanisława Słoniny. W 1992 roku mianowany został profeosrem sztuk plastycznych. Człoenk Rady Programowej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Wielkrotnie uczestniczy w pracach jury ogólnopolskich konkursów rzeźbiarskich, niejednokrotnie pełniąc funkcję przewodniczącego. Opiekun artystyczny wielu realizacj przestrzennych. Jego prace znajdują się w zbiroach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Olimpijskiego w Lozannie, Muzeum Sportu w Madrycie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Centrum Sztuki Współczesnej Studio, Galerii Arsenał w Poznaniu oraz w przestrzeniach Kielc, Lublina, Gdańska, Radomia, Villany, wyspy Tinos oraz w wielu kolekcjach prywatnych." Antoni Pastwa jest autorem (wraz z Adamem Myjakiem) Kwadrygi Appolina – rzeźby, która zdobi fronton Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. W tym roku obchodzi dwudziestolecie istnienia. Ważniejsze nagrody: 1973 I nagrodana pomnik Józefa Brandta, 1977 I nagroda w Międzynarodowym Biennale " Sport w sztuce " Madryt , 2002 Nagroda Norwidowska, 2004 Złoty Wawrzyn Olimpijski, 2009 Nagroda Brata Alberta, 2011 Srebrny Medal "Gloria Arttist" 2019 ponownie Nagroda Norwidowska 2020 Złoty Medal "gloria Artist" Realizacje: Pomnik Brandta Orońsko pomnik Wieniawskiego -Lublin Kwadryga na Operze Narodowej / z A. Myjakiem /reliefy na rezydencji Foksal pomnik J. Janickiego pomnik s. Jankowskiego "Agatona " oraz stypendia twórcze Antoni Pastwa od wielu lat współpracuje także z naszą Galerią 101 Projekt. Zachęcamy do obejrzenia zakładki Artysty, gdzie znajdują się prace archiwalne, dostępne niegdyś w naszej galerii.

Waldemar Dąbrowski – Dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej: "Miarą maestrii twórczej Janusza Pastwy jest dla mnie w szczególny spsób talent operowania dłutem – także tym umownym – na granicy tego, co oznaczone i nieoznaczone, dopowiedziane i urwane w pół słowa, w pół myśli: zdolność wynoszenia rzeźby z przestrzeni martwej natury ku sferze duchowości, gdzie umowność znaczy zycie, przeźycie, uczucie."

Kurator wystawy: Marcin Fedisz Projekt aranżacji wystawy: Anna Skołożyńska-Cieciera, Marcin Fedisz Produkcja: Piotr Czaja Budowa ekspozycji: DE-COR Milena Chróścicka Światło: Jarosław Chaciński Andrzej Gombin, Jacek Bauer

Galeria Opera jest czynna od wtorku do niedziele w godzinach 12.00-18.00 Bilety dostępne w kasach w holu głównym. Dla widzów także na godzinę przed spektaklami i podczas przerw.